Ország
Ukrajna
Kontinens
Európa
Terület (km2)
603 628 km²
Lakosság száma
45 229 716 fő (2014. február 1-i becslés szerint)
Főváros
Kijev
Államforma
Parlamentáris-elnöki köztársaság. Az egykamarás törvényhozó szerv neve Verhovna Rada (Legfelsőbb Tanács), melynek 450 képviselőjét vegyes rendszer alapján választják.
Államfő
Volodimir Olekszandrovics Zelenszkij (2019. május 20.)
Kormányfő
Denisz Anatolijovics Smihal (2020. március 4.)
Külügyminiszter
Dmitro Ivanovics Kuleba (2019. március 4.)
Diplomáciai kapcsolatok szintje
Az ukrán fővárosban magyar nagykövetség, Ungváron főkonzulátus, Beregszászon konzulátus működik. Magyarország a legelsők között ismerte el a független Ukrajnát, és 1991. december 3-án felvette vele a diplomáciai kapcsolatokat. Ezt követően Magyarország elsőként nyitotta meg nagykövetségét Kijevben. Ukrajnának nagykövetsége működik Budapesten és főkonzulátusa Nyíregyházán.
Diplomáciai kapcsolatok felvételének időpontja
1991. december 3.
Megjegyzés: 2014. március 17-án a Krími Autonóm Köztársaság és Szevasztopol város egyoldalúan kinyilvánította függetlenségét Ukrajnától, majd kérte felvételét az Oroszországi Föderációba, amit ez utóbbi március 21-én elfogadott. Ezt követően - a nemzetközi jogilag Ukrajnához tartozó Krím területe felett - az Oroszországi Föderáció gyakorol tényleges joghatóságot. Magyarország – a többi EU és NATO-tagállamhoz hasonlóan – nem ismeri el a Krím orosz annektálását.
Donyeck és Luhanszk megyék délkeleti része (kb. 15.000 km2 és 3,5 millió fő) ugyancsak nem a központi kormány, hanem az Oroszország által támogatott szakadár erők (un. „Donyecki Népköztársaság” és „Luhanszki Népköztársaság”) tényleges ellenőrzése alatt áll.