A Magyarország és Ukrajna közötti kulturális kapcsolatok alakulása
A kormányzati szintű kulturális kapcsolatok kereteit a Magyar Köztársaság Kormánya és Ukrajna Kormánya között 1995. április 4-én a kulturális, oktatási és tudományos együttműködésről aláírt Egyezmény határozza meg, ez képezi az oktatási tárcaközi megállapodások alapját is.
Nagykövetségünk feladata a magyar kultúra, tudomány, művészet, illetve a magyar történelem népszerűsítése, a magyar nemzeti örökség megismertetése Ukrajna területén, Magyarország promóciója és a magyar nemzetkép ápolása. Ezen felül igyekszünk bemutatni a teljes magyar kulturális örökséget: a tánctól kezdve, a gasztronómián és a sporton keresztül, egészen a társadalomtudományokig.
Magyarország elsődleges célja, hogy fenntartsa és tovább erősítse a köteléket Magyarország és Ukrajna között, mint jó szomszédok és egymás számára különlegesen fontos partnerek. Ennek prioritást élvező területe a kulturális kapcsolatok kölcsönös fejlesztése és a magyar kulturális örökség megismertetése az ukrán közönséggel.
2023-ban nagykövetségünk több kétoldalú kulturális projektet valósított meg a Petőfi Bicentenárium keretében. Az Ukrán Nemzeti Központi Gyermekkönyvtárral közösen szerveztünk meg és bonyolítottunk le egy ukrán nyelvű országos Petőfi szavalóversenyt, a hagyományos októberi Liszt Emlékkoncertet az Ukrán Nemzeti Filharmóniával való együttműködésben vittük sikerre, és eredményes volt együttműködésünk az „Egy Utca Múzeum”-mal, ahol a „kijevi vándorénekes”, Attila Mogilnij életéről szóló megemlékezésen és kiállításmegnyitón túl a Magyar Nemzeti Múzeummal közösen komoly jelentőségű halotti maszk-cserét szerveztünk meg.
2023-ban nagykövetségünk kulturális rendezvényei meghatározó részben kapcsolódtak a „Petőfi 200” Emlékévhez, és támaszkodtak azon ukrán kulturális partneri kör támogatására, akikkel a korábbi évek során már kellő bizalmi szintet építettünk ki. Kulturális jelenlétünk megszervezésekor célcsoportként és támogatóként is együttműködtünk a Kijevi Magyarok Egyesületével, valamint a szórvány magyar szervezetekkel és a tiszteletbeli konzulokkal.
A múlt évben kulturális tevékenységünk és jelenlétünk egyik fő törekvése volt, hogy rendezvényeinkkel segítsük és bővítsük a diplomáciai kapcsolatépítés háború miatt beszűkült lehetőségeit.
Nagykövetségünk kulturális tevékenységét, imázsformálását a rugalmas, ám magabiztos és hangsúlyos jelenlét kell, hogy jellemezze:
- Az elkövetkezendő időszakban kulturális téren a korábbinál nagyobb mértékben fókuszálunk a gyermek korosztályra.
- Az Európai Unió Tanácsának magyar elnöksége 2024 második felében az eddigieknél még koncentráltabban irányítja a figyelmet kijevi képviseletünk tevékenységére az EU tagjelölt fogadóországban, ezért programjainkat úgy tervezzük, hogy a fokozott érdeklődés magas színvonalú produkciókat érjen, és köztük kárpátaljai magyar együttesek és művészek is helyet kapjanak.
- Az eddiginél hangsúlyosabban támaszkodunk a kárpátaljai magyar kulturális szervezetek és intézmények munkájára, szélesebb körben bemutatva tevékenységüket.
- Törekszünk minél több kétoldalú kulturális projektek megvalósítására, így például a Petőfi 200 és Sevcsenko 210 évfordulók közös megünneplésére.
- A felsőoktatási együttműködések kidolgozásakor javasoljuk a közvetlen intézményi kapcsolatok létrejöttét, a „duális képzés” projekteket.
- Szeretnénk bemutatni azon magyarországi „zöld” kutatásokat és felsőoktatási projekteket, amelyek fenntartható megoldásokkal segítséget nyújthatnak a majdani ukrajnai újjáépítésben.
Kulturális terveink a 2024-es évre:
Gyermekprogramok
- Garajszki Margit: "Bartók és a fából faragott királyfi" című mesekönyvének ukrán fordítása és kiadása
- Garajszki Margit: "Bartók és a fából faragott királyfi" című művének színpadi előadása Kijevben és Kárpátalján - interaktív zenés gyermekelőadás
- Gyermekkönyv-illusztrátorok kiállítása Kijevben és Lembergben
- Hazámban” Petőfi és Sevcsenko versek illusztrációi –Gyermekrajzpályázat és kiállítás
Kiállítások
- Képekbe zárt vallomás” Dr. Kristó Annamária fotókiállítása
- Magyar Találmányok kerítéskiállítás (angol nyelvű)
- Magyar Nobel díjasok kiállítás (angol nyelvű)
- Magyar Hímzések kiállítás és népművészeti találkozó – Beregi és dobronyi szőttesek bemutatója
- A Magyar Festészet Napja - A Kárpátaljai Magyar Képző- és Iparművészek Révész Imre Társasága Kijevben
Komolyzenei koncertek
- Kovács Zalán és Bábel Klára tuba-hárfa duó fellépése Kijevben
- Liszt emlék-koncert az Ukrán Nemzeti Filharmóniában
Filmművészet és Mozi
- Válogatás a magyar animáció mestereitől - az Animáció Világnapján
Megemlékezések/ Találkozók
- „Magyar tavasz Kijevben” – az ukrajnai magyar szervezetek képviselőinek találkozója Kijevben
- Ternopili magyar kulturális napok: Beregszászi Magyar Drámai Színház fellépése, Kincsem című film vetítése